JAK PRAWIDŁOWO PRZYKRYWAĆ ŚPIĄCE NIEMOWLĘ?

JAK PRAWIDŁOWO PRZYKRYWAĆ ŚPIĄCE NIEMOWLĘ?

Wybierając kołderkę lub lekki kocyk dla swojego malucha zapoznaj się z zasadą Feet to Foot, która pomoże Ci jeszcze

bardziej zadbać o zdrowy i bezpieczny sen maluszka.

Oto jej najważniejsze założenia:

1. Maluszek powinien spać na płaskim, odpowiednio twardym materacu.

2. W początkowej fazie zrezygnuj z używania poduszki. Kiedy maluszek zacznie się sprawnie poruszać i samodzielnie zmieniać pozycję( około 12-18 miesiąca) może zacząć korzystać z poduszki.

3.  Na noc połóż dziecko do snu, tak aby nóżkami dotykało końca łóżeczka lub kosza mojżesza, dzięki temu maluszek nie wpadnie pod kołderkę.

4. Przykrywaj niemowlaka kołderką nie wyżej niż do ramion.

5. Boki kołderki można delikatnie wsunąć pod materac, lub między szczebelki, aby kołderka była lekko napięta.

6.Regularnie sprawdzaj, czy twarz i głowa dziecka nie są przykryte pościelą.

7. Utrzymuj łóżeczko "sute" pozbądź się z niego wszystkiego co luźne np. maskotki.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając kołderkę dla niemowlaka?

1. Zwróć uwagę na grubość kołderki. Ze względu na obniżoną temperaturę ciała niemowląt, lekka kołderka wystarczy. Temperaturę u maluszka najlepiej sprawdzać na karku, nie na raczkach. Niemowlak reguluje temperaturę ciała przez głowę, ważne aby nie zakładać dziecku czapek i dbać o to, aby się nie przegrzało i regularnie wietrzyć pomieszczenie.

Dlatego nasze kołderki --> zobacz tutaj ---<uszyliśmy są z lekkiego,delikatnego całorocznego, wypełnienia antyalergicznego. Jeśli Twój Maluszek będzie potrzebował większej swobody ruchu dla swoich nóżek na pewno przypadną mu do gustu.

2. Do około 1,5 roku lepiej nie używaj większych kołderek niż 75x100cm. Niemowlaki do 1,5 roku życia wykształcają w sobie funkcję odruchu, dlatego ważne aby używać rozmiarów dostosowanych do ich możliwości.

3. Ważne aby kołderki nie miały żadnych ostrych elementów np. zamka i były uszyte z certyfikowanych materiałów, bezpiecznych dla skory dziecka. Tworząc nasze kołderki zdecydowaliśmy się na model zszyty z wypełnieniem, bez zamów czy guzików. A Bawełna, którą wybraliśmy do naszych produktów posiada Certyfikat Oeko Tex w kl. I, co świadczy o tym, że jest bezpieczna, i przeznaczona dla delikatnej skóry niemowlaka. Więcej o bezpieczeństwie naszych tkanin dowiesz się -->tutaj<--19 Comments

  • Avatar
   fireplace cleaning
   paź 11, 2020

   This is also a very good post which I really enjoyed reading. It is not every day that I have the possibility to see something like this.. fireplace cleaning

  • Avatar
   Cookies near me
   paź 11, 2020

   After reading your article I was amazed. I know that you explain it very well. And I hope that other readers will also experience how I feel after reading your article. Cookies near me

  • Avatar
   general contractor
   paź 11, 2020

   This post is good enough to make somebody understand this amazing thing, and I’m sure everyone will appreciate this interesting things. general contractor

  • Avatar
   www.visualfilmworks.com
   paź 11, 2020

   Amazing knowledge and I like to share this kind of information with my friends and hope they like it they why I do www.visualfilmworks.com

  • Avatar
   www.cleartoclosemasters.com
   paź 19, 2020

   I just couldn't leave your website before telling you that I truly enjoyed the top quality info you present to your visitors? Will be back again frequently to check up on new posts. www.cleartoclosemasters.com

  • Avatar
   cocsbdc2.org
   paź 19, 2020

   This website is remarkable information and facts it's really excellent cocsbdc2.org

  • Avatar
   www.coloradospringscoroofer.com
   paź 19, 2020

   I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post. Hats off to you! The information that you have provided is very helpful. www.coloradospringscoroofer.com

  • Avatar
   columbuskids.org
   paź 19, 2020

   I think I have never seen such blogs ever before that has complete things with all details which I want. So kindly update this ever for us. columbuskids.org

  • Avatar
   concretebatchplantforsale.com
   paź 19, 2020

   Going to graduate school was a positive decision for me. I enjoyed the coursework, the presentations, the fellow students, and the professors. And since my company reimbursed 100% of the tuition, the only cost that I had to pay on my own was for books and supplies. Otherwise, I received a free master’s degree. All that I had to invest was my time. concretebatchplantforsale.com

  • Avatar
   www.concretecontractorarlingtontx.com
   paź 20, 2020

   I want you to thank for your time of this wonderful read!!! I definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog! www.concretecontractorarlingtontx.com

  • Avatar
   www.concretesawingservices.com
   paź 20, 2020

   It should be noted that whilst ordering papers for sale at paper writing service, you can get unkind attitude. In case you feel that the bureau is trying to cheat you, don't buy term paper from it. www.concretesawingservices.com

  • Avatar
   www.cottonwoodplacedental.com
   paź 20, 2020

   I see some amazingly important and kept up to length of your strength searching for in your on the site www.cottonwoodplacedental.com

  • Avatar
   country-antiques.com
   paź 20, 2020

   It should be noted that whilst ordering papers for sale at paper writing service, you can get unkind attitude. In case you feel that the bureau is trying to cheat you, don't buy term paper from it. country-antiques.com

  • Avatar
   www.coylegreer.com
   paź 20, 2020

   I see some amazingly important and kept up to length of your strength searching for in your on the site www.coylegreer.com

  • Avatar
   crossedupoffroad.com
   paź 20, 2020

   I just couldn't leave your website before telling you that I truly enjoyed the top quality info you present to your visitors? Will be back again frequently to check up on new posts. crossedupoffroad.com

  • Avatar
   www.ctmillervineyards.com
   paź 20, 2020

   I enjoy it for creating the details, keep up the truly amazing perform continuing www.ctmillervineyards.com

  • Avatar
   www.cultwagen.com
   paź 20, 2020

   This website is remarkable information and facts it's really excellent www.cultwagen.com

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code